PULJENJE ZOBA

Kaj pomeni puljenje zoba?

Puljenje zoba oz. ekstrakcija zoba je kirurški postopek odstranjevanja zoba iz zobne alveole.

Ta poseg izvajamo zaradi različnih razlogov, kot so naprimer:

  • huda poškodba zoba,
  • napredovali karies,
  • nepravilni položaj zoba,
  • prostorska stiska v ustih ali
  • obsežna okužba.

Zobozdravnik z uporabo lokalne anestezije omrtviči okolico zoba in tako prepreči bolečino med samim postopkom.

Kako se pripraviti na puljenje zoba?

Priprava na puljenje zoba je ključnega pomena za zagotovitev varnega in uspešnega izvajanja posega.

Najprej se posvetujte s svojim zobozdravnikom, da ugotovite, ali je ekstrakcija zoba potrebna in da se seznanite s potekom posega. Prav tako morate zobozdravnika obvestiti o svoji zdravstveni anamnezi, saj nekatere zdravstvene težave lahko vplivajo na postopek. Pred posegom upoštevajte navodila zobozdravnika glede prehrane in vnosa tekočin. Skrbno upoštevanje zobozdravnikovih navodil bo zagotovilo uspešno in brezskrbno puljenje zoba.

Inštrumenti za puljenje zoba. Izpuljen zob se nahaja v kleščih.

Kako dolgo traja puljenje zoba?

Puljenje zoba lahko traja različno dolgo. Trajanje postopka je odvisno od različnih dejavnikov, vključno z razlogom za puljenje, položajem zoba, zahtevnostjo posega in morebitnimi zapleti. Običajno ekstrakcija zoba traja le nekaj minut, vendar se čas lahko podaljša, če je potrebna dodatna priprava ali če gre za kompleksnejši poseg. Celoten postopek, vključno z anestezijo, pripravo, ekstrakcijo in pooperativnimi navodili, pa običajno traja približno 30 do 60 minut. Po posegu je potrebno še nekaj dni do tednov za popolno celjenje ekstrakcijske rane.

Kako dolgo pred puljenjem zoba ne smem jesti in piti?

Kadar se ekstrakcija zoba opravlja v lokalni anesteziji, je priporočljivo, da pred puljenjem zoba nekaj lahkega pojeste in popijete nekaj tekočine, da vam med samim posegom zaradi lakote in žeje ne bi bilo slabo. To je pomembno, še posebej tedaj, ko je potreben kirurški poseg, ki lahko traja nekaj dalj časa. Ljudje, ki se zdravijo zaradi sladkorne bolezni, morajo imeti pred posegom urejen krvni sladkor.

V kolikor je potrebna splošna anestezija, morate biti pred posegom tešči. Pred puljenjem zoba se morate glede specifičnih navodil in priporočil vedno posvetovati z vašim zobozdravnikom.

Ali ekstrakcija zoba boli?

Ekstrakcija zoba praviloma ne boli, saj zobozdravnik pred posegom uporabi lokalno anestezijo, s katero omrtviči območje okoli zoba. Lokalna anestezija prepreči občutek bolečine med posegom. Vendar pa je po posegu možno občutiti nekaj nelagodja in bolečine, zaradi česar vam bo po posegu zobozdravnik predpisal analgetike.

Zahtevnejši posegi ekstrakcije zob se lahko opravijo tudi v sedaciji ali v splošni anesteziji. Ne glede na vrsto uporabljene anestezije pa je potrebno po posegu upoštevati navodila zobozdravnika, da bo celjenje ran hitro in brez zapletov.

Kako si lahko lajšam bolečine po puljenju zoba?

Po puljenju zoba se lahko pojavijo bolečine, vendar obstajajo ukrepi za njihovo lajšanje. Po posegu je potrebno upoštevati navodila zobozdravnika glede uporabe protibolečinskih zdravil. Na prizadeto območje nanesite hladne obkladke, da zmanjšate oteklino in bolečino. Izogibajte se žvečenju trdne hrane in po slamici pijte hladne napitke. Po posegu je svetovan počitek, izogibanje telesnim naporom in dvigovanju težjih predmetov. Če se bolečine v nekaj dneh ne zmanjšajo ali pa se celo okrepijo, se čimpreje posvetujte s svojim zobozdravnikom, saj reševanje morebitnih zapletov terja nadaljnje strokovno ukrepanje.

Kako poteka okrevanje po puljenju zoba?

Okrevanje po puljenju zoba je odvisno od kompleksnosti postopka in posameznikovega telesnega odziva.

V prvih nekaj urah po posegu je priporočljivo počivati in se izogibati telesnim aktivnostim, ki bi lahko povzročile krvavitev. Pomembno je upoštevati navodila zobozdravnika glede ustrezne nege in prehrane v času okrevanja. Izogibati se je treba trdnim živilom, vročim ali hladnim napitkom ter kajenju. V večini primerov se lahko bolnik vrne k vsakdanjim dejavnostim v roku 24 do 48 ur po posegu.

Celjenje rane in preoblikovanje kostnine po puljenju zoba lahko traja nekaj tednov. Redni kontrolni pregledi pri zobozdravniku so ključnega pomena za spremljanje napredka okrevanja.

moški z izpuljenim zobom v desni roki, z levico pa se drži za obraz

Kakšni so možni zapleti puljenja zoba?

Puljenje zoba je rutinski zobozdravstveni poseg, ki ga lahko spremljajo tudi zapleti. Zapleti so sicer redki, med njimi pa sta najpogostejša:

  • okužba rane, ki se pojavi nekaj dni po posegu. Za preprečitev nastanka okužbe rane je ključno upoštevanje navodil za ustrezno ustno higieno po posegu.
  • osteitis ali vnetje kosti nastane, če se krvni strdek razgradi prezgodaj. Osteitis lahko povzroči bolečino in zahteva dodatno zdravljenje.

Med posegom puljenja zoba lahko zelo redko pride tudi do poškodbe okolnih tkiv, zloma čeljusti ali poškodbe sosednjih zob.

S pravilnim postopkom in skrbnim pooperativnim negovanjem je tveganje za te zaplete znatno zmanjšano.

Kako skrbeti za usta po ekstrakciji zoba?

Po ekstrakciji zoba je ustrezna ustna nega ključnega pomena za hitro in uspešno celjenje ran ter preprečevanje morebitnih zapletov. Priporočljivo je upoštevati naslednja navodila:

1. Gaza: Takoj po posegu na mestu ekstrakcije rahlo zagrizite sterilno gazo, da zaustavite krvavitev. Gazo v ustih pustite vsaj 30 minut.

2. Izogibanje telesnim naporom: V prvih 24 urah po ekstrakciji se izogibajte telesnim naporom, pri katerih bi vam narasel srčni utrip, da preprečite ponovno krvavitev.

3. Ne dotikajte se rane: Po posegu se izogibajte dotikanju rane z jezikom, prsti ali drugimi predmeti.

4. Prehrana: Nekaj dni po posegu uživajte mehko hrano, izogibajte pa se trdim, vročim ali hladnim živilom.

5. Ustna higiena: Ščetkajte zobe, vendar se izogibajte območju okoli rane.

6. Ne kadite in ne pijte alkohola: Nikotin in alkohol lahko upočasnita proces celjenja in se ju zato izogibajte do polne zacelitve rane.

7. Upoštevajte navodila zobozdravnika: Sledite vsem navodilom zobozdravnika glede jemanja zdravil in nadaljnjih kontrolnih pregledov.

Pravilna nega po ekstrakciji zoba bo pospešila celjenje in zmanjšala tveganje za morebitne zaplete.

Kdaj lahko po puljenju zoba začnem uživati trdno hrano?

Pomembno je, da se po puljenju zoba prehranjujete previdno in tako ne ovirate procesa celjenja. Čas pričetka uživanja trde hrane je odvisen predvsem od vrste opravljenega posega in uspešnosti celjenja ran in se lahko med posamezniki razlikuje. Običajno zobozdravnik priporoča izogibanje čvrsti hrani vsaj 24 ur po posegu. Po tem času lahko začnete uvajati mehkejšo hrano in postopno nadaljujete z bolj trdo hrano, ko se celjenje ustrezno dokonča. Upoštevanje zobozdravnikovih navodil bo pripomoglo k hitrejšemu celjenju in preprečilo morebitne težave.

Ali je mogoče nadomestiti izgubljeni zob?

Da, izgubljeni zob je mogoče nadomestiti s pomočjo različnih zobozdravstvenih rešitev. Tri glavne možnosti so mostiček, zobna proteza ali zobni vsadek:

  • Mostiček je neodstranljiv protetični nadomestek, ki je fiksno prilepljen na okolne zobe.
  • Zobna proteza je odstranljiv protetični nadomestek in je primeren tedaj, kadar na čeljusti manjka več zob.
  • Zobni vsadek ali implantat je trajna rešitev. Vsadek se kirurško vstavitvi v čeljustno kost in se tako nadomesti posamezni manjkajoči zob. Zobni vsadek nato deluje kot osnova za namestitev zobne krone.

Izbor metode je odvisen od števila izgubljenih zob, stanja čeljusti in splošnega zdravstvenega stanja pacienta. Kvalificiran zobozdravnik vam bo pomagal izbrati najbolj primerno rešitev za vaše potrebe.

Zobni implantat nameščen na mesto defekta v spodnji čeljusti, kjer je bilo pred tem opravljeno puljenje zoba oz.ekstrakcija zoba.

Ali lahko s pravilno in redno ustno higieno preprečimo puljenje zob?

Pravilna in redna ustna higiena ima ključno vlogo pri ohranjanju zdravih zob. Redno ščetkanje zob vsaj dvakrat na dan z mehko ščetko ter vsakodnevna uporaba zobne nitke pomagata odstraniti zobne obloge in preprečiti nastanek kariesa in vnetja dlesni. Poleg tega je pomembno redno obiskovati zobozdravnika vsaj dvakrat letno, da se odkrijejo morebitne težave še preden se poslabšajo. Pravilna ustna higiena in preventivni obiski pri zobozdravniku so ključni dejavniki pri ohranjanju zdravih zob skozi vse življenje.

Kljub temu pa se v določenih primerih lahko odločimo za puljenje zdravih zob. Vzroka za to sta predvsem tesno stanje zob ali pa nepravilno izraščanje modrostnih zob.

Ali je puljenje modrostnih zob boleče?

Puljenje modrostnih zob je praviloma neboleče, ker se izvaja v lokalni anesteziji. Anestezija omrtviči okolico zoba, tako da pacient med posegom ne čuti bolečine. Po posegu se lahko pojavi blaga bolečine, ki jo ublažimo s protibolečinskimi zdravili in hladnimi obkladki.

Zobni ortopan tomogram, ki prikazuje zaostala modrostna zoba. Posnetek je potrebno narediti pred puljenjem zoba oz. ekstrakcijo zoba.

Kako lahko prepoznamo okužbo rane po puljenju zoba?

Simptomi in znaki okužbe rane po puljenju zoba so:

  • okrepljena lokalna rdečina, oteklina in bolečina na pritisk tretiranega mesta,
  • neprijeten ustni zadah ali okus v ustih,
  • povišana telesna temperatura in/ali mrzlica,
  • bolečine pri odpiranju ust.

Če opazite karkoli od naštetega ali če ste zgolj zaskrbljeni zaradi katerega drugega simptoma, nemudoma obiščite svojega zobozdravnika. Pravočasno odkritje in zdravljenje okužbe rane po izdrtju zoba je zelo pomembno za uspešno celjenje in preprečitev morebitnih drugih zapletov.

Kdaj se odločimo za puljenje mlečnih zob?

Mlečne zobe pulimo izjemoma, saj ponavadi izpadejo sami, ko se stalni zobje začnejo prebijati skozi dlesen. Vendar pa so situacije, ko je puljenje mlečnih zob priporočljivo. Na primer, če je mlečni zob močno poškodovan ali okužen, ga je potrebno odstraniti, da preprečimo nadaljnje težave. Prav tako lahko nepravilna rast mlečnih zob vpliva na postavitev stalnih zob in jih je zato potrebno odstraniti, da se zagotovi pravilen razvoj zobne strukture. O potrebi po puljenju mlečnih zob se posvetujte z otroškim zobozdravnikom.

Kako se izogniti zapletom po puljenju zoba?

Ekstrakcija zoba lahko privede do določenih zapletov. Izogibanje zapletom po puljenju zoba je ključnega pomena za uspešno okrevanje. Po posegu je potrebno upoštevati sledeče:

  • Izogibajte se žvečenju hrane v predelu ekstrakcijske rane,
  • izogibajte se vročim pijačam,
  • izogibajte se pitju alkoholnih pijač ter kajenju vsaj 24 ur po posegu,
  • pravilno skrbite za ustno higieno, vendar se izogibajte pretiranemu izpiranju ust takoj po posegu,
  • redno jemljite vsa predpisana zdravila.

Če se pojavi hujša bolečina, krvavitev ali oteklina, nemudoma obiščite zobozdravnika.

Kako dolgo traja, da se luknja po odstranitvi zoba zaceli?

Ekstrakcija zoba povzroči nastek luknje v dlesni in čeljustni kostnini. Čas, ki je potreben za celjenje luknje po ekstrakciji zoba, je odvisen od več dejavnikov. Običajno se površinska rana zaceli v nekaj dneh, medtem ko celjenje globlje, kostne rane, lahko traja nekaj tednov.

Tri ilustracije, ki pokažejo proces puljenja zoba oz. ekstrakcije zoba.

Ali lahko puljenje zoba povzroči otrplost obraza?

Ekstrakcija zoba zelo redko povzroči otrplost obraza. Ponavadi gre za prehoden občutek otrplosti dela obraza, ki se pojavi zaradi poškodbe ali draženja okolnih živcev med samim postopkom. Otrplost lahko traja le nekaj ur ali pa tudi več dni oz. tednov. V večini primerov se občutljivost obraza povrne samodejno, saj se živec postopno sam obnovi.

Če otrplost traja dlje časa ali se pojavijo tudi drugi zapleti, je priporočljivo, da se posvetujete z zobozdravnikom ali specialistom za ustno in maksilofacialno kirurgijo, da se izključijo morebitni resnejši vzroki.

Ali je puljenje modrostnih zob vedno potrebno?

Ne, modrostne zobe pulimo le tedaj, kadar povzročajo težave ali predvidevamo, da bi jih lahko povzročali v bodoče. Zobozdravnik se bo za odstranitev modrostnega zoba odločil na osnovi morebitnih težav, zobozdravstvenega pregleda in ocene rentgenskih posnetkov.

Ker modrostni zobje v čeljusti pogosto nimajo dovolj prostora za normalno rast in razvoj se lahko pojavijo kot delno izraščeni zobje ali pa se zagozdijo v kost ali sosednji zob. Lahko povzročajo bolečine in vnetja dlesni, na njih pa se lahko razvije karies, saj so ponavadi slabo dostopni za čiščenje.

Ali lahko kadim po puljenju zoba?

Po puljenju zoba oz. ekstrakciji zoba se je priporočljivo izogibati kajenju vse do polne zacelitve rane. Cigareti in nadomestki nikotika negativno vplivajo na celjenje rane, saj nikotin zmanjša prekrvljenost tkiv in tako posledično upočasnijo celjenje ter povečajo tveganje za nastanek zapletov. Vdihovanje cigaretnega dima tudi draži rano in povzroča bolečino.

Kako dolgo traja vnetje po puljenju zoba?

Večina posegov puljenja zoba se konča brez vnetja rane, redkokdaj pa vseeno nastopi tudi vnetje po odstranitvi zoba. Trajanje vnetja po puljenju zoba je odvisno od večih dejavnikov. Nanj vplivajo zahtevnost posega, zdravstveno stanje pacienta in skrb za rano po posegu. Prve dni po posegu se običajno pojavi blaga oteklina in bolečina, kar je normalna reakcija na poseg. V večini primerov se vnetje umiri v tednu ali dveh. Pomembno je upoštevati navodila zobozdravnika glede ustrezne nege po posegu, da se zmanjša tveganje za zaplete in pospeši celjenje rane. Če se vnetje ne umiri ali se poslabša, je treba nemudoma obiskati zobozdravnika.

Ali je možno, da se zob po puljenju obnovi?

Po puljenju zoba se naravno zobno tkivo ne more obnoviti. Ko je zob enkrat izpuljen, je trajno izgubljen, saj se ne more obnoviti.

Obstajajo pa različni načini za nadomestitev manjkajočega zoba, kot so zobni vsadki, mostički ali zobne proteze. Pravočasna nadomestitev izgubljenega zoba je pomembna, saj lahko pomaga preprečiti težave z ostalimi zobmi ter izboljša govor in žvečenje.

Ali je po puljenju zoba dovoljeno ščetkanje zob?

Po puljenju zoba je pomembno, da pazljivo vzdržujete ustno higieno. Prvih 24 ur po posegu se izogibajte ščetkanju na območju, kjer je bil zob izpuljen, da preprečite draženje in okužbo. V tem času lahko uporabljate ustno vodico za izpiranje ust, vendar se izogibajte močnemu izpiranju, da ne povzročite krvavitve. Po preteku prvih 24 ur nadaljujte z nežnim ščetkanjem zob, vendar pazite, da ne poškodujete področja rane. Sledite navodilom svojega zobozdravnika, da poskrbite za pravilno okrevanje po puljenju zoba.

Mlada ženska na kontrolnem pregledu pri zobozdravniku.

Kdaj po puljenju zoba moram ponovno obiskati zobozdravnika?

Če ni drugače naročeno, se obisk zobozdravnika svetuje približno teden dni po puljenju zoba. Kontrola po posegu je pomembna za opredelitev ustreznosti celjenja rane in prepoznavo ter zdravljenje morebitnih zapletov.

Koliko stane puljenje zoba?

Cena puljenja posameznega zoba v lokalni anesteziji je od 50 – 170 EUR. Cene naših zobozdravstvenih storitev si lahko ogledate v ceniku.

Kje lahko opravim pregled?

Pregled pri zobozdravnici Urški Kralj Milošević, dr. dent. med. lahko opravite v naši novi zobozdravstveni ambulanti v Slovenj Gradcu. Na pregled se lahko naročite po telefonu 041 339 000, po elektronski pošti narocanje@estetika-milosevic.si ali preko spletnega obrazca.


Ob obisku Vam bomo prijazno svetovali glede ustreznega zdravljenja. Natančno Vam bomo pojasnili potek zdravljenja in okrevanja ter tudi tveganja in možne zaplete, ki lahko nastanejo ob predlaganem posegu.

Obravnava v naši zobozdravstveni ambulanti lahko poleg kliničnega pregleda vključuje tudi določene telesne meritve in fotografiranje.

Pred morebitnim posegom boste podpisali Soglasje za poseg.

Prosimo Vas, da se za pregled in posvet naročite po telefonu 041 339 000, po elektronski pošti narocanje@estetika-milosevic.si ali preko spletnega obrazca.

Vsebino lahko delite z drugimi ...

Naročite se

    Želena lokacija pregleda *

    Vaše posredovane podatke bomo uporabili za namen odgovora na vsebino vašega sporočila. Podatke varujemo in obdelujemo v skladu s Pogoji zasebnosti.